Spordisõber, mine tee koormustest!

Blogi

Kommenteeri

On mingi arusaamatu stigma tervisetestide ümber. Kartus teadmatuse osas, mis annab justkui põhjuse lükata igasugune kontroll määramatusse tulevikku. 

Aga äkki homme trennis ütleb sul süda üles ja see jääb su viimaseks pingutuseks. Karm reaalsus, mis võib tabada meid kõiki. "Kui vaid oleks teadnud, et keha ei tööta korralikult juba pikemat aega…"

Suusatajatena seadsime sageli sammud Tartu Maarjamõisa polikliinikusse, milles asus ka Spordimeditsiini ja Taastusravi kliinik. Noorsportlastele sisendati pidevalt koormustesti olulisust, ja egas keegi selles ka kahelnud. Vähemalt korra kui mitte kaks korda aastas saime ülevaate, kuidas keha on arenenud ning millele peaksime rohkem rõhku panema. Põnnidena sõitsime rattal, vanemaks saades aga piitsutasime end lindil keppidega kõndides, või joostes - kuidas kellelgi.

Ei saa salata, see on üks päris rõve protsess. Enne igat külastust on alati samasugune närv sees, justkui läheks võistlusele. Ei teagi, mis mind rohkem pabinasse ajab - kas kartus tulemuste ees, mil spordiarst ütleb „Kulla poiss, sina oma tervisega küll kuskile minna ei tohi”, või siis teadmine, et mind ootab ees pea 30 minutit tõelist kannatust, lõppedes tavaliselt keha täieliku alistumisega.

Kuidas koormustest läbi viiakse?

Vahet pole, kas tegemist tavapärase spordiharrastaja või tippsportlasega, ülesehitus on kõigil sarnane. Olenevalt sportlase alast, vahetub vaid viis, kuidas testi tehakse. Suusatajad kõnnivad üldiselt lindil järjest suurema kiirusega üha järsemal kallakul. Testi viimastel minutitel on kiirus juba üle 7 km/h ja kallak hirmuäratavad 23,7%. Tartlastele tuntud kesklinna Jakobi mäe tõus on näiteks umbes 9%. Iga kolme minuti tagant lisatakse kiirust ja kallet ning kannatuste teekond lõppeb siis, kui otsa saab nii vaimne kui ka füüsiline jõud. Eks see paras tahtejõu arendamine olegi. Tavaharrastaja läbib sarnase programmi üldjuhul rattal või lindil kõndides (ilma keppideta).

Koormustesti käigus mõõdetakse teie töövõimet, maksimaalset hapnikutarbimist (VO2 max), jälgitakse kopsude ventilatsioone ning südametöö tegevust. Lisaks saate ülevaate enda pulsivahemikest, kus oma trenne läbi viia. Ehk kui teie treener või nõuandja räägib müstilisest aeroobsest ja anaeroobsest lävest, siis teate, millest jutt käib. 

Aga kui test tehtud ja tead, et andsid maksimumi, siis tegemist on ikka pagana hea tundega. Veel parem on aga, kui arst ütleb, et kõik on korras ja vastunäidustusi pole. Justkui kivi langeb südamelt teades, et keha töötab täpselt nii nagu peab. Uued väljakutsed ootavad!

Üleskutse kõikidele spordisõpradele: treenida tuleb targalt ja oma keha on vaja kuulata. Intensiivsus ei too alati edu ja kui lisaks täispikkadele tööpäevadele rügate veel tunde treeningsaalides, ütleb üsna pea miski teie kehas üles. Koormustesti toel õpite end tundma ja õigeaegse ennetamise korral väldite ehk suuremaid vigastusigi.


Siin mõned lingid teile, kus saate juba aja broneerida. 

TALLINN

  • Spordimeditsiini SA - https://www.sportmed.ee/teenused/uuringud/koormustestid/koormustest/
  • Confido - confido.ee/uuringud-ja-protseduurid/uuringud/suda-ja-veresooned/koormustest/
  • Qvalitas - https://qvalitas.ee/services/koormustest/

TARTU

  • TÜ Spordimeditsiini kliinik - https://www.kliinikum.ee/taastusravi/et/ambu-taastusravi-teenused/87-ravivoimlemine-saalis
  • Vomax - https://www.vomax.ee/teenused



Lisa kommentaar

Email again: