Suusarajad Eestis

Blogi

Kommenteeri

Eestis on suurepäraseid suusaradu, kus enda oskusi lihvida, värsket õhku nautida ja kilomeetreid koguda. Kõige parema ülevaate ja viimase info radade ning nende seisukorra kohta leiab Terviseradade lehelt - www.terviserajad.ee

Fikala liikmetel on aegade jooksul olnud võimalus suusatada paljudel Eesti radadel. Toome välja mõningad enda enim kasutatavad. Sügav kummardus ka meie poolt kõikidele rajameistritele, kes neid radu oma hoole ja armastusega korras hoiavad! 


Haanja

https://terviserajad.ee/rajad/haanja-terviserajad/

Võrumaale omaselt kuplilise maastiku vahel leiame meie vabariigi kõrgeima kõrgustiku, milleks on Haanja, tuntud ka kui Eestimaa alpid. Haanjas leiab endale sobiva raja nii nautleja, pühapäeva suusataja kui ka kõvad spordihinged. Kõigile miskit! 

Lisaks tavaringidele on ka boonuseks Haanja maratoni (22km ja 42km) ring. Üldiselt mõnusa looklev profiiliga, kus lühematel ringidel saavad kõik kenasti hakkama nii tõusude kui ka laskumistega, kuid samas väljakutseid otsivatele sportlastele leiab ka ringe, mille järsemal tõusul on tõusuprotsent lausa 30%. Lisaks on rajal kohti, kus saab enda sportlikust päevast ka suurepärase pildi teha. Sest ikkagi... no pic, no proof.

Haanjas sulab lumi alati viimasena. 2022 aasta kevadel oli Haanjas lund veel isegi 17. mail. Tundub natukene mõistusevastane meie väikeses Eestis, kuid nii on! Haanja suusaradadel möllavad neli tubli meest, kes on oma kogemuste ja oskustega teinud raja, mida võrreldakse maailma parimatega. UHKE!


Värska & Verhulitsa - ühed vähe tuntud, kuid super mõnusad rajad

https://terviserajad.ee/rajad/varska-terviserada/

Kohalike suusaradade eest hoolitsevad Värskas paar tulihingelist spordifänni. Tihti pannakse just seal kunstlumekahurid tööle ühtede esimestena Eestis. Seega tagatakse kvaliteetne kilomeetrine ring Värska kooli külje all kiirelt peale esimeste külmakraadide saabumist.

Paar kilomeetrit eemal looklevad Verhulitsa kauni männimetsa vahel mõnusalt mängleva reljeefi peal ühe kuni viie-kilomeetrised ringid. Täpselt paraja raskusastmega profiil, mis sobib nii algajale harrastajale kui ka nõudlikumale trennihundile. Eesti kõige kagupoolsem suusarada ootab! Praeguses politiilises olukorras mitte just kõige rõõmustavam fun fact, aga tegemist on Eesti idapiirile lähima rajaga, mistõttu ei tasu ära kohkuda kui suusaraja parklas piirivalve oma patrulli peatust on tegemas.

Liikudes natukene põhja poole, siis Tartu lähistel asub Lähte ja see on üks meie Tartu inimeste lemmik paiku suusatamiseks.


Lähte  
https://terviserajad.ee/rajad/lahte-terviserada/

Tartumaa lähistel asuvas Lähte alevikus paiknev suusarada on paljudele Tartu inimestele saanud südamelähedaseks tänu headele ja hästi hooldatud radadele. Peamine suusarada lookleb ümber kohaliku järve ning suusaradade pikkused varieeruvad 1,2,3 ja 5km vahel. Kuna Lähte suusaradadele toodetakse ka esimeste külmakraadide tekkimisel lund, pakub see häid võimalusi suusatamiseks. Samuti on rajal olemas ka valgustus. 

Lisaks paikneb Lähte vaatetorni küljes live-kaamera, mille kaudu on võimalik reaalajas raja tingimusi jälgida ning rajameister postitab pidevalt Instagrami kontole “rajameister” rajaolude kohta infot. 

Suusasõpradele, kes naudivad rahulikku suusatamist ning soovivad kergemat treeningut, on võimalik heade looduslike lumeolude korral suusatada Lähte-Vedu suusarajal, mille kogupikkuseks ligikaudu 10km. Kevadeti on võimalik sõita Lähte põldudel “koorikut” , mille vabadust võiksid kõik suusatajad korra elus proovida.

Mööda läänerannikut jõuame omadega Jõulumäele, mida iga noor suusataja on vähemalt korra külastanud, sest seal toimub igal talvel vähemalt üks võistlus!


Jõulumäe
https://terviserajad.ee/rajad/joulumae-tervisespordikeskus/

Pärnumaal asuv suusakeskus, mida iseloomustavad mõnusad männimetsad, luited ja suurepärased suusarajad. Jõulumäel on olemas kerge profiiliga loodusliku lume suusarajad, kus saab nautida privaatsust ja omapärast loodust. Võrreldes Lõuna-Eestiga on Jõulumäe veidi lumevaesem piirkond, kuid see eest on siin Eesti ühed parimad rajameistrid. Igal aastal suudetakse lumekahurite ja üle suve hoitud kunstlumega valmistada tippklassi suusarajad, kus pole tunda ühtegi ebatasasust. 

Kunstlume rajad tehakse Jõulumäel pigem kitsamad, kuid väga paksu põhjaga. Tänu sellele püsivad rajad ka hiliskevadeni, kui päike paistab ja ilmad on mõnusalt soojad. Kuniks veel kevadel radu hooldatakse, on sellisel ajal kvaliteetsel suusarajal Eestis suusatamine ainulaadne feeling, mida saab nautida vähestes kohtades Eestis.



Järgmine lääneranniku suurepärane terviserada on Palivere.


Palivere
https://terviserajad.ee/rajad/palivere-turismi-ja-tervisespordikeskus/

Viimaste aastate parim raja leid meie jaoks on Läänemaa ainus “päris” suusakeskus Paliveres. Rajameister on hingega asja juures ning oludest võetakse alati maksimum, ka vastavalt võimalustele on olemas kunstlumering ning 1.5km on valgustatud. 

Arvestades kui lame on Läänemaa, leiab Palivere rada vägagi hästi Pikajalamäe tõusumeetrid üles ja keerutab mitmel korral sealt üles-alla, igati vaheldusrikas ja mitmekülgne rada. Lisaks suusarajale on seal ka aegajalt avatud liftiga kelgu- ja tuubinõlv. Kuni kuue kilomeetri pikkune rada on väärt avastamist!

Enne kui täitsa põhja välja jõuame, siis põikame kiirelt teisele poole Eestit ja vaatame lähemalt radade võrku, mis on näiteks tallinlase jaoks üks parimaid! Ja see on loomulikult Aegviidu ümbrus.


Aegviidu/Kõrvemaa/Jäneda/Valgehobusemäe
https://terviserajad.ee/rajad/valgehobusemae-suusa-ja-puhkekeskus/

Põhja-Eestis on ideaalne võimalus juba praegu Tartu maratoniks valmistuda. Kõrvemaa-Aegviidu-Neljärve-Jäneda- Valgehobusemäe 65km pikkune ring on väga hea proovikivi. Kogu raja pikkuses sees ka klassikajälg, mis küll vahelduvate lumesajude tõttu on kerge lume all. Keskuste (Kõrvemaa ja Valgehobusemäe) radu hooldatakse pidevalt.

Kes autoga sõita ei armasta, on võimalik tulla rongiga, jätta oma asjad Aegviidu tervise depoosse (50m kaugusel rongijaamast) ja rajale suunduda (rajad algavad rongijaama kõrvalt), ise saad valida kas Kõrvemaa poole, või Presidendi matkarajale, mida mööda võimalik jõuda ka Valgehobusemäe matkarajale. 

Miks mitte sõita keskusest keskusesse? ja pidada väike fika. Kõrvemaa rajad kulgevad oosidel, läbi puutumata metsade ja rabade (19km, 24km). Presidendi rada (Aegviidu-Neljärve-Jäneda) kitsam, jalakäiate poolt rohkem ära käidud, arvestama peab ka maantee ületustega (10km). Valgehobusemäe matkarada (8km, ristub Presidendi matkarajaga)) ideaalne paaristõuke trenniks, keskuse rajad (3km; 5km) aitavad tõusumeetreid koguda. Kui peres lumelaua või mäesuusa huvilisi, siis Valgehobusemäe tõstukiga nõlv ootab avastamist.

Viimasena on loogiline võtta rada Tallinnast ja otsustasime Pirita kasuks, sest tegemist on ilmselt ühe Eesti kõige kasutatuma terviserajaga. Tallinlasele sobivaks treening paigaks on ka kindlasti Nõmme, Keila jne! Sõltub, kes kus elab ja valikuid on palju

Pirita
https://terviserajad.ee/rajad/pirita-valgustatud-terviserajad/

Kui lund rajale piisavalt sajab, lookleb Pirita jõe ääres kesklinnast vaid kümne minuti kaugusel väga looduskeskne rada. Tasub meeles pidada, et tipptundidel võib rajal olla rahvast üsna palju ja ka parkimisega võib raja lähedal keeruline olla, kuid ruumi on tegelikult kõigile. Kloostrimetsa pool (Velotreki poolt minnes üle Lükati suusasilla sõites) on alati rahulikum ning omas tempos mõnusam kulgeda.


Raja omapäraks on pigem tasane reljeef, mille sisse jäävad lühikesed, järsemapoolsed jõe ürgoru tõusud. Meile endale meeldib nendel tõusudel näiteks lühikesi tõusuvariandi kiirendusi teha - proovi ka!

Loodame, et meie kiire ülevaade teile sobis, aga tõesti! Häid suusaradu on Eestis väga palju, mine ainult uuri järgi. 

Lisa kommentaar

Email again: